Informacje bieżące

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 maja 2021 roku odszedł prof. dr hab. inż. Stanisław Dzienia 18.05.2021 15:23

Profesor Stanisław Dzienia

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 maja 2021 r. w wieku 87 lat odszedł prof. dr hab. inż. Stanisław Dzienia,
emerytowany Profesor Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nekrolog (format:  doc, rozmiar:  98 KB)

W latach 1979-2004 kierownik Katedry Ogólnej Uprawy Roli i Roślin/Uprawy Roli i Roślin, latach 1982-1990 i 1999-2002 dziekan Wydziału Rolniczego/Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz w latach 1993-1994 prorektor ds. rozwoju uczelni i współpracy z gospodarką narodową Akademii Rolniczej w Szczecinie.

Pracę na uczelni rozpoczął w 1961 roku i kontynuował do momentu przejścia na emeryturę w 2004 roku. Stopień doktora uzyskał w roku 1968, doktora habilitowanego w 1978, a tytuł profesora w 1989 roku. Był cenionym naukowcem, wysokiej klasy specjalistą w zakresie agroekologicznych podstaw kształtowania i optymalizacji czynników siedliska roślin uprawy polowej, plonowania i jakości plonu, stanu i zmian rolnictwa w jednostkach administracyjnych kraju. Odbył liczne zagraniczne staże naukowe. Był członkiem Komitetu Uprawy Roślin PAN, European Society for Agronomy, International Soil Tillage Research Organisation, Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym KrzyżemZasługi. Wyróżniony nagrodami Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Ministra Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej.

Pozostanie w naszej pamięci jako ceniony naukowiec i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej i kadry naukowej, jako serdeczny Kolega, Człowiek wielkiego serca i umysłu.

Msza święta zostanie odprawiona 21 maja 2021 r. o godz. 13.00 w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Książu Małym 14 (województwo małopolskie), skąd Zmarły zostanie odprowadzony na cmentarz.

Łączymy się w bólu z Rodziną Zmarłego

Dziekan, Pracownicy i Studenci Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie