Laboratorium OZE w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii facebook
W skład wyposażenia laboratorium wchodzi:
- ogniwo paliwowe, dzięki któremu możliwe jest bezpośrednie wytwarzanie energii elektryczne w procesie reakcji chemicznej paliwa (wodoru) pochodzącego z reformingu gazu ziemnego z powietrzem atmosferycznym,
- silnik Stirlinga o spalaniu zewnętrznym, który stanowi składnik układu kogeneracji energii typu g; do jego napędu można wykorzystać niemal dowolne źródła ciepła, w tym paliwo organiczne, energię słoneczną czy ciepło odpadowe,
- piec z innowacyjnym systemem spalania biomas,
- instalacja badawczo-dydaktyczna do wytwarzania biomasy mikroglonów z przeznaczeniem na biopaliwa zaawansowane.
Więcej informacji (format: doc, rozmiar: 1,97 MB)
Fot. Małgorzata Hawrot-Paw
Dzięki Sponsorowi, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie, w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii powstały kolejne elementy systemu do produkcji energetycznej biomasy mikroglonów z przeznaczeniem na biopaliwa. Tym razem są to fotobioreaktory z systemem oświetlenia i napowietrzania, stanowisko do sedymentacji biomasy alg oraz suszarnia umożliwiająca dehydratację materiału przeznaczonego m.in. do wytwarzania biopaliw 3 generacji.
Dzięki sponsorom: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie oraz Zachodniopomorska Izba Rolnicza, pojawił się kolejny element wyposażenia laboratorium OZE - bioreaktor do biochemicznej konwersji biomasy.
Zrealizowane przedsięwzięcie pozwala na prowadzenie zajęć dydaktycznych i prac badawczych dotyczących wykorzystania ciepła z procesu kompostowania biomasy, wpisując się w priorytet związany z ochroną środowiska oraz promocję odnawialnych, alternatywnych sposobów pozyskiwania ciepła.
Fot. Małgorzata Hawrot-Paw