Informacje bieżące

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 20 marca 2021 roku zmarła prof. dr hab. inż. Irena Majchrowicz 24.03.2021 09:21

Nekrolog (format:  doc, rozmiar:  2,11 MB)

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 20 marca 2021 r. w wieku 90 lat zmarła prof. dr hab. inż. Irena Majchrowicz emerytowany Profesor Katedry Entomologii Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Śp. Profesor była wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Rolniczej/Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Pracę zawodową rozpoczęła w 1956 roku i kontynuowała do momentu przejścia na emeryturę w 2002 roku.
Stopień doktora uzyskała w 1963 roku, doktora habilitowanego w 1969, tytuł profesora w 1995 roku.

Była cenionym naukowcem, wysokiej klasy specjalistą w zakresie patologii owadów, ekologii i biologii grzybów ze szczególnym uwzględnieniem grzybów owadobójczych i glebowych o właściwościach keratynolitycznych, występowania mało znanych gatunków szkodników i patogenów roślinnych w północno-zachodniej Polsce.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Gryf Pomorski”. Nagrodzona nagrodą naukową Ministra Szkolnictwa Wyższego za pracę doktorską. Otrzymała dyplom uznania i wyróżnienie Departamentu Rolnictwa USA za osiągnięcia w zakresie badań mszycobójczych.

Pozostanie w naszej pamięci jako ceniony naukowiec i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej, Człowiek wielkiego serca i umysłu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 marca 2021 r. w Olecku

Łączymy się w bólu z Rodziną Zmarłej
Dziekan, Pracownicy i Studenci Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie