Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 16 listopada 2019 roku odszedł prof. zw. dr hab. inż. Marian Orłowski, 18.11.2019 11:35

emerytowany Profesor Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nekrolog (format:  doc, rozmiar:  0,96 MB)
W latach 1966-1969 dyrektor Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie, 1981-1984  prorektor ds. badań i współpracy z gospodarką narodową Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz w latach 1973-2005 kierownik Katedry Warzywnictwa.
Śp. Profesor był wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Rolniczej/Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Pracę zawodową rozpoczął w 1966 roku i kontynuował do momentu przejścia na emeryturę w 2005 roku.
Stopień doktora uzyskał w 1971 roku, doktora habilitowanego w 1987, a tytuł profesora w 1993 roku. Był cenionym naukowcem, wysokiej klasy specjalistą w zakresie uprawy nasiennej m.in. warzyw kapustnych, cebulowych i korzeniowych - przede wszystkim wprowadzania uprawy bezwysadkowej; doskonalenia metod uprawy warzyw na spożycie.
W latach 1989-1999 pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych Oddziału w Szczecinie. Od 1970 roku był członkiem Wojewódzkiego Zarządu Ogrodów Działkowych w Szczecinie. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, odznaką Gryfa Pomorskiego, Honorową Złotą Odznaką Działkowca, odznakami honorowymi za zasługi dla województwa gorzowskiego, województwa koszalińskiego oraz województwa słupskiego.

Pozostanie w naszej pamięci jako ceniony naukowiec i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej i kadry naukowej, jako serdeczny Kolega, Człowiek wielkiego serca i umysłu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 listopada 2019 r. o godz. 13:30 w Kaplicy głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Żegnamy Pana Profesora z wielkim żalem i smutkiem. Łączymy się w bólu z Rodziną Zmarłego.

Dziekan, Pracownicy i Studenci Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
w Szczecinie