Informacje bieżące

Dzień Otwarty na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w dniu 24 czerwca 2021 roku 02.06.2021 10:47

Zapraszamy kandydatów do odwiedzenia Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w dniu 24 czerwca 2021 roku w godzinach 9.30-14.30 w ramach Dni Otwartych ZUT.

Pokażemy Ci ciekawe miejsca na wydziale. Jeśli wybrałeś już kierunek studiów spośród naszej oferty: 

Architektura krajobrazu, Ochrona środowiska, Ogrodnictwo, Odnawialne źródła energii, Rolnictwo, Uprawa Winorośli i Winiarstwo, to zwiedzimy wydział idąc śladami studentów z tych kierunków. 

Jeśli jeszcze nie wiesz do końca co chcesz studiować, ale wiesz, że kierunki przyrodnicze są Ci bliskie to pokażemy Ci tyle ile się da.

W programie zwiedzania będą: 

  • Sala malarska, sala projektowa, sala rzeźby– zobaczysz, jak wyglądają nasze pracownie i dowiesz się co w nich robimy, zobaczysz wystawę malarską dr hab. Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej, prof. ZUT, wystawę przepięknych zdjęć przyrodniczych dr hab. inż. Joanny Podlasińskiej, prof. ZUT.
  • Pojawimy się także w Pracowni Entomologii, aby zobaczyć i dowiedzieć się czegoś o owadach. Czy są pożyteczne czy nie? I dowiemy się jaką rolę pełnią w naszym życiu? Może nawet je dotkniemy.
  • W świat enologii (produkcji wina) wprowadzi Was trening rozpoznawania zapachów wina oparty na zestawie specjalnych aromatów. To będzie węchowe doznanie.
  • Zobaczysz Laboratorium Kultur Tkankowych In vitro, gdzie rośliny są rozmnażane w bardzo specyficzny sposób bez udziału gleby oraz zajrzymy do Laboratorium Genetyki, aby dowiedzieć się co tam ciekawego się dzieje? Co genetycy chcą zmieniać w roślinach?
  • Zajrzymy do naszej hali wegetacyjnej, aby zobaczyć kilka egzotycznych roślin.
  • Zwiedzając Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii zobaczysz ciekawe urządzenia, powiemy ci do czego służą oraz co robimy, aby zadbać o naszą planetę. Niedaleko będzie można zobaczyć hodowlę glonów. Po co się je hoduje, do czego służą i czy można będzie na nich ”jeździć”.
  • Na koniec, jeśli zgłodniejemy, to w Laboratorium Technologii Zbóż spróbujemy przepysznego chleba, świeżo wypieczonego na Wasze przyjście i dowiecie się jak wygląda droga od ziarenka do bochenka. 

Jeśli będziesz mieć pytania dotyczące studiów, rekrutacji, to udzielimy Ci wyczerpujących informacji. 

Możesz przyjść na jedną z wybranych godzin. Grupy będą maksymalnie do 10 osób. Jeśli chcesz mieć pewność, że na daną godzinę będzie jeszcze miejsce, to zaplanuj to i napisz do mnie e-maila: azierke@zut.edu.pl lub zadzwoń: 91 449 6197, a wpiszemy Cię na listę. 

Zapraszamy kandydatów w reżimie sanitarnym z maseczkami na twarzy do holu głównego WKŚiR znajdującego się w budynku przy ul. Juliusza Słowackiego 17, na jedną z wybranych godzin: 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30.