Zasady obostrzeń w związku z wirusem SARS-CoV-2

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa (WKŚiR) 04.10.2021 11:57

1. W budynkach WKŚiR utworzone są następujące izolatoria:

• na ul. Słowackiego 17 - izolatorium usytuowane w przyziemiu,
  • na ul. Pawła VI 3 - izolatorium wspólne dla budynków Pawła VI 1 i Pawła VI 3 - usytuowane zostanie na IV piętrze przy Pracowni Fizyki i Agrofizyki.

2. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników, doktorantów czy studentów (m.in. gorączka powyżej 38oC, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie, utrata zmysłu powonienia i smaku, itp.), nie powinni oni przychodzić do pracy/na zajęcia. Powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem POZ w celu uzyskania porady medycznej, ew. ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 albo 112.

3. W przypadku wystąpienia u osoby podczas zajęć niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy:

• niezwłocznie odsunąć ją od pracy/udziału w zajęciach - jak najszybciej umieścić w izolatorium,
  • w przypadku pogarszania się stanu zdrowia danej osoby - niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe,
  • poddać gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty) na całym obszarze, w którym poruszała się osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem,
  • natychmiast, skutecznie powiadomić Dziekanat WKŚiR o zaistniałej sytuacji,
  • odizolować miejsca, w którym dana osoba przebywała (ławka, krzesło, biurko, sprzęt) od innych uczestników zajęć - na ile to możliwe,
  • wstrzymać grupę w sali do czasu podjęcia odpowiednich decyzji przez Dziekanat WKŚiR,
  • można jednocześnie rozpocząć wietrzenie sali.

4. Dziekanat niezwłocznie przekazuje stosowne informacje do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (PSSE - Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna) oraz powiadamia władze Uczelni. Zwrotnie zostaną przekazane wytyczne związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznej pracy/nauki.

5. Należy ściśle stosować się do zaleceń, informacji wydanych przez Dziekanat WKŚiR oraz PSSE.

6. Nakazuje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach obiektu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

7. Pomieszczenie izolujące wskazane w ust. 1 po opuszczeniu przez osobę wskazującą na zakażenie SARS CoV-2 zostaje wyłączone z dalszego użytku i poddane właściwej dezynfekcji.

8. Zaleca się śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego (www.gis.gov.pl) oraz Ministra Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), a także obowiązujących przepisów prawa.